از آنجا که جستجو یکی از اصلی ترین روش هایی است که افراد از طریق آن مطالب را به صورت آنلاین کشف می کنند ، رتبه بالاتر در موتورهای جستجو می تواند منجر به افزایش ترافیک به یک وب سایت شود.

در گوگل و سایر موتورهای جستجو ، صفحه نتایج اغلب دارای تبلیغات پولی در بالای صفحه است و پس از آن نتایج معمولی یا آنچه بازاریابان جستجو "نتایج جستجوی ارگانیک" می نامند، قرار دارد. به ترافیکی که از طریق SEO می آید اغلب "ترافیک جستجوی ارگانیک" گفته می شود تا آن را از ترافیکی که از طریق جستجوی پولی ایجاد می شود متمایز کند. جستجوی پولی اغلب به عنوان بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) یا پرداخت به ازای کلیک (PPC) نامیده می شود.

 

مزایای سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو بخش مهمی از بازاریابی آنلاین است زیرا جستجو یکی از اصلی ترین راههایی است که کاربران در وب حرکت می کنند. 

نتایج جستجو در یک لیست مرتب ارائه می شود و هرچه سایتی در آن لیست بالاتر باشد ، بازدیدکننده برای بازدید از سایت بیشتر تمایل دارد. به عنوان مثال ، برای یک جستجوی معمولی ، نتیجه شماره 40 تا 60 از کل ترافیک آن پرس و جو را دریافت می کند و نتایج شماره دو و سه نیز ترافیک کمتری دریافت می کنند. فقط 2 تا 3 از جستجوگران فراتر از صفحه اول نتایج جستجو کلیک می کنند. بنابراین ، حتی یک پیشرفت کوچک در رتبه بندی موتورهای جستجو می تواند منجر به بازدید بیشتر وب سایت و کسب و کار شود.

به همین دلیل ، بسیاری از مشاغل و صاحبان وب سایت ها سعی می کنند نتایج جستجو را دستکاری کنند تا سایت آنها در صفحه نتایج جستجو (SERP) بالاتر از رقبای خود نمایش داده شود. اینجاست که سئو مطرح می شود.

 

 

سئو چگونه کار می کند

موتورهای جستجو مانند Google از الگوریتم یا مجموعه ای از قوانین برای تعیین صفحات نمایش داده شده برای هر پرس و جو استفاده می کنند. این الگوریتم ها بسیار پیچیده شده اند و صدها یا حتی هزاران عامل مختلف رتبه بندی را برای تعیین رتبه بندی SERP های خود در نظر می گیرند. با این حال ، سه معیار اصلی وجود دارد که موتورهای جستجو برای تعیین کیفیت سایت و نحوه رتبه بندی آنها ارزیابی می کنند:

 

پیوندها

پیوندها یا بک لینک های سایر وب سایت ها در تعیین رتبه سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو نقش اساسی دارند. دلیل آن این است که پیوند را می توان به عنوان رأی با کیفیت از سایر وب سایت ها در نظر گرفت ، زیرا بعید است صاحبان وب سایت ها به سایت های دیگر با کیفیت پایین لینک دهند. سایتهایی که پیوندهای بسیاری از سایتهای دیگر را دریافت می کنند در نظر موتورهای جستجو از اعتبار (به عنوان "PageRank" در Google) برخوردار می شوند ، به ویژه اگر سایتهایی که به آنها پیوند می دهند خود معتبر باشند.

 

محتوا

موتورهای جستجو علاوه بر مشاهده پیوندها ، محتوای یک صفحه وب را نیز تجزیه و تحلیل می کنند تا تعیین کنند که آیا برای هر جستجوی مشخصی مناسب است یا خیر. بخش عمده ای از SEO در ایجاد محتوا است که به سمت کلمات کلیدی مورد استفاده کاربران موتورهای جستجو است.

 

ساختار صفحه

سومین جزء اصلی SEO ، ساختار صفحه است. از آنجا که صفحات وب با HTML نوشته می شوند ، نحوه ساختار کد HTML می تواند بر توانایی موتورهای جستجو در ارزیابی صفحه تأثیر بگذارد. گنجاندن کلمات کلیدی مرتبط در عنوان ، آدرس و سرصفحه صفحه و اطمینان از خزنده بودن سایت، اقداماتی است که صاحبان سایت می توانند برای بهبود SEO سایت خود انجام دهند.

فرایند بهینه سازی موتور جستجو شامل بهینه سازی هر یک از این اجزای اصلی الگوریتم های موتور جستجو به منظور رتبه بندی بالاتر در نتایج جستجو است.

 

تکنیک های بهینه سازی موتورهای جستجو

درک نحوه عملکرد موتورهای جستجو تنها اولین مرحله از روند بهبود رتبه بندی جستجوی یک سایت است. در واقع ارتقای رتبه سایت شامل استفاده از تکنیک های مختلف SEO برای بهینه سازی سایت برای جستجو است:

 

تحقیقات کلمات کلیدی

تحقیقات کلمات کلیدی اغلب نقطه شروع سئو است و شامل بررسی کلمات کلیدی است که یک سایت قبلاً برای آن رتبه بندی کرده است ، رقبا برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می کنند و مشتریان بالقوه دیگر به دنبال چه کلمات کلیدی هستند. شناسایی عباراتی که جستجوگران در جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده می کنند ، جهت تعیین محتوای موجود و ایجاد محتوای جدید را مشخص می کند.

 

بازاریابی محتوا

پس از مشخص شدن کلمات کلیدی بالقوه ، بازاریابی محتوا مطرح می شود. این می تواند به روز رسانی محتوای موجود یا ایجاد قطعات محتوا کاملاً جدید باشد. از آنجا که گوگل و سایر موتورهای جستجو بر محتوای با کیفیت بالا امتیاز می دهند ، مهم است که در مورد محتوای موجود تحقیق کنید و محتوای قانع کننده ای ایجاد کنید که تجربه کاربری مثبت را ارائه می دهد و شانس رتبه بندی بالاتری در نتایج موتورهای جستجو دارد. به محتوای خوب همچنین شانس بیشتری برای به اشتراک گذاشتن در رسانه های اجتماعی و جذب پیوندها دارد.

 

بک لینک سازی

از آنجا که پیوندهای وب سایت های خارجی (که در اصطلاح SEO به آنها "بک لینک" می گویند) یکی از عوامل اصلی رتبه بندی در گوگل و سایر موتورهای جستجوی اصلی است ، به دست آوردن بک لینک با کیفیت بالا یکی از اهرم های اصلی سئو است. این می تواند شامل ترویج محتوای خوب ، ارتباط با سایر وب سایت ها و ایجاد روابط با مدیران وب سایت ، ارسال وب سایت به فهرست راهنمای وب مربوطه و دریافت مطبوعات برای جذب پیوند از وب سایت های دیگر باشد.

 

بهینه سازی درون صفحه

علاوه بر عوامل خارج از صفحه مانند پیوندها ، بهبود ساختار واقعی صفحه می تواند مزایای فوق العاده ای برای سئو داشته باشد و عاملی است که کاملاً در کنترل مدیر وب سایت است. تکنیک های متداول بهینه سازی روی صفحه عبارتند از: بهینه سازی نشانی اینترنتی صفحه برای درج کلمات کلیدی ، به روز رسانی برچسب عنوان صفحه برای استفاده از اصطلاحات جستجوی مرتبط و استفاده از ویژگی alt برای توصیف تصاویر. به روز رسانی متا برچسب های صفحه (مانند برچسب توضیحات متا) نیز می تواند مفید باشد-این برچسب ها تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی جستجو ندارند ، اما می توانند نرخ کلیک از SERP ها را افزایش دهند.

 

بهینه سازی معماری سایت

پیوندهای خارجی تنها چیزی نیست که برای سئو اهمیت دارد ، پیوندهای داخلی (پیوندهای درون وب سایت شخصی شما) نیز نقش مهمی در سئو دارند. بنابراین ، یک بهینه ساز موتور جستجو می تواند SEO سایت را با اطمینان از پیوند صفحات کلیدی و استفاده از متن لنگر مرتبط در آن پیوندها برای کمک به بهبود ارتباط صفحه برای شرایط خاص ، بهبود بخشد. ایجاد نقشه سایت XML نیز می تواند راه خوبی برای صفحات بزرگتر باشد تا به موتورهای جستجو در کشف و خزیدن تمام صفحات سایت کمک کند.

 

نشانه گذاری معنایی

یکی دیگر از استراتژی های SEO که متخصصان SEO از آن استفاده می کنند بهینه سازی نشانه گذاری معنایی وب سایت است. نشانه گذاری معنایی (مانند Schema.org) برای توصیف معنای محتوای موجود در یک صفحه استفاده می شود ، مانند کمک به شناسایی نویسنده یک محتوا یا موضوع و نوع محتوا در یک صفحه. استفاده از نشانه گذاری معنایی می تواند به نمایش قطعات غنی در صفحه نتایج جستجو مانند متن اضافی ، مرور ستاره ها و حتی تصاویر کمک کند. قطعات غنی در SERPs بر رتبه بندی جستجو تأثیر نمی گذارد ، اما می تواند CTR را از جستجو بهبود بخشد و در نتیجه باعث افزایش ترافیک ارگانیک شود.

 

 

برترین ابزارهای سئو

به عنوان یک رشته نسبتاً فنی ، ابزارها و نرم افزارهای زیادی وجود دارد که سئو برای بهینه سازی وب سایت ها به آنها متکی است. در زیر برخی از رایج ترین ابزارهای رایگان و پولی آمده است:

کنسول جستجوی Google - کنسول جستجوی Google (که قبلاً به عنوان "ابزار وب مستر Google" شناخته می شد) یک ابزار رایگان است که توسط Google ارائه می شود و یک ابزار استاندارد در جعبه ابزار SEO است. GSC رتبه بندی و گزارش ترافیک را برای کلیدواژه ها و صفحات برتر ارائه می دهد و می تواند به شناسایی و رفع مشکلات فنی در محل کمک کند.

کلید واژه Google Ads - Keyword Planner یکی دیگر از ابزارهای رایگان است که توسط Google به عنوان بخشی از محصول Google Ads ارائه شده است. حتی اگر برای جستجوی پولی طراحی شده باشد ، می تواند یک ابزار عالی برای استفاده در SEO باشد زیرا پیشنهادات کلمه کلیدی و حجم جستجوی کلمات کلیدی را ارائه می دهد ، که می تواند هنگام انجام کلمات کلیدی مفید باشد.

ابزارهای تجزیه و تحلیل پیوند - تعدادی ابزار تجزیه و تحلیل پیوند وجود دارد که دو مورد اصلی آنها AHREFs و Majestic هستند. ابزارهای تجزیه و تحلیل بک لینک به کاربران این امکان را می دهد تا تجزیه و تحلیل کنند که کدام وب سایت ها به وب سایت خود یا وب سایت های رقبا پیوند می دهند و می توانند برای پیدا کردن پیوندهای جدید در هنگام ایجاد پیوند استفاده شوند.

سکوهای سئو - بسیاری از سکوهای مختلف سئو وجود دارد که بسیاری از ابزارهایی را که SEO برای بهینه سازی سایت ها نیاز دارد گرد هم آورده است. برخی از معروف ترین آنها عبارتند از Moz ، BrightEdge ، Searchmetrics و Linkdex. این بسترها رتبه بندی کلمات کلیدی را دنبال می کنند ، به تحقیقات کلمات کلیدی کمک می کنند ، فرصت های SEO در صفحه و خارج از صفحه را شناسایی می کنند و بسیاری از کارهای دیگر مربوط به SEO.

رسانه های اجتماعی - اکثر سایت های رسانه های اجتماعی تأثیر مستقیمی بر SEO ندارند ، اما می توانند ابزار خوبی برای شبکه سازی با سایر مدیران وب سایت و ایجاد روابط باشند که می تواند منجر به ایجاد لینک و ایجاد فرصت ارسال پست مهمان شود.

 

بهینه سازی ترافیک جستجو: از کلیک تا نرخ تبدیل

بهینه سازی موتورهای جستجو به درستی انجام شده می تواند پتانسیل افزایش چشمگیر میزان ترافیک یک وب سایت را داشته باشد ، اما همه این ترافیک جستجو به رشد یک تجارت کمک نمی کند مگر اینکه به مشتریان پولی تبدیل شود. اینجاست که بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) وارد می شود.

بهینه سازی نرخ تبدیل شامل استفاده از روش هایی مانند آزمایش A/B برای ایجاد تغییرات در وب سایت ها و اندازه گیری تأثیر آنها بر نرخ تبدیل سایت است. بازاریابان جستجوی موفق می دانند که فقط بازدید از یک سایت کافی نیست ، آنچه که ترافیک پس از ورود به سایت انجام می دهد نیز به همان اندازه مهم است.

CRO زمانی یک فرآیند دشوار و بسیار فنی بود ، اما به لطف نرم افزاری مانند Optimizely ، اجرای تست ها برای بهبود تبدیل در سایت شما به آسانی وارد کردن یک خط جاوا اسکریپت آسان است. از همه بهتر ، ویرایشگر بصری Optimizely به شما امکان می دهد بدون نیاز به نوشتن یک خط کد ، در یک سایت تغییراتی ایجاد کنید.

اگر به دنبال سئوی سایت در قزوین هستید حتما سری به ما در سایتوساز بزنید تا وبسایتتان را به بهترین شکل ممکن سئو کنیم و بتوانید در جایگاه های بالا در صفحات گوگل قرار بگیرید و یک قدم از رقبایتان جلوتر باشید.